Mljet je zbog specifičnog geografskog položaja među prvim otocima na udaru ulaznih morskih struja u Jadran koje udružene s južnim vjetrovima nanose poveće količine naplavnog otpada iz Albanije i Crne Gore. S druge strane, problem predstavlja i otpad koji riječnim tokovima završi u moru kada ga kiše isperu sa susjednih deponija. Preostali otpad u more odbacuju neodgovorni nautičari, domaće stanovništvo i turisti.
Morski otpad, u kojem god obliku bio, ugrožava okoliš, ekonomiju i ljudsko Sav morski otpad, u bilo kojem obliku (plastične vrećice, boce, kanisteri, komadi namještaja, dijelovi vozila i motora, gume, stiropor i sl.) onečišćuje i ugrožava morski okoliš, biljke i životinje koje u njemu žive, naše zdravlje jer čovjek izlovljava riblji fond, a ima i nepovoljan učinak na gospodarstvo, poglavito turističku djelatnost koja s vremenom gubi na atraktivnosti i potencijalno ostvarenom prihodu. Uvjereni smo da promjena mora krenuti od nas samih i upravo zato smo odlučili pokrenuti ovaj projekt.
Cilj projekta
- Vratiti podmorje Nacionalnog parka Mljet u prihvatljivo stanje kroz suradnju s roniocima, nevladinim organizacijama, znanstvenicima i lokalnim stanovništvom
- Podići svijest šire javnosti o važnosti zaštite i očuvanja morskog ekosustava
Provedene aktivnosti
- Prikupljen otpad na kopnu i u moru
- Uklonjen izgubljen ili odbačen ribolovni alat iz podmorja
- Kartirane lokacije s najvećom gustoćom otpada
- Educirano lokalno stanovništvo, osobito djeca
Rezultati
- Provedeno 5 eko akcija (2016. – 2021.)
- Educirana ciljana skupina koju čine djeca kako bismo im od najranijih dana usadili brigu za okoliš
- Uključena lokalna zajednica u provedbu projekta
Tone otpada
Višednevnih akcija
Ronilaca
Stanovnika otoka
Aktivno uključivanje javnosti u razvoj i implementaciju projekta pokazao se kao kvalitetan način za dobivanje slike stanja u zajednici te inovativnih ideja za rješavanje problema otpada u NP Mljet.
Voditelj projekta: Matko Pojatina